Złe nawyki niszczące zęby

stomatolog poznań piątkowo

Starając się o perfekcyjny uśmiech i zdrowe zęby często najwięcej uwagi poświęcamy temu, by ząbki były proste i białe, dlatego staramy się je czyścić i pielęgnować, jednak codzienna higiena jamy ustnej, nawet bardzo staranna i regularna nie wystarczy, by zapewnić sobie zdrowie jamy ustnej. Musimy bowiem przede wszystkim postarać się wyeliminować szkodliwe nawyki, z których często nie zdajemy sobie nawet sprawy.

Przede wszystkim zabronione jest wkładanie rąk do ust. Obgryzanie paznokci, naskórków sprawia, że nie tylko nasze dłonie będą wyglądały nieestetycznie, ale również zdzierają szkliwo i mogą sprowadzić szkodliwe infekcje.

Od zwykłych problemów z dziąsłami można doprowadzić do poważnego zakażenia, nawet całego organizmu, trzeba więc być szczególnie ostrożnym, nawet w nerwowych sytuacjach, gdy trudno się powstrzymać. Kolejny nawyk, który okazuje się być szkodliwy, ku naszemu zdziwieniu, to podpieranie brody.

Ta znudzona, często popularna w pracy, czy szkole pozycja, sprawia, że zaczynami zgrzytać zębami, a od tego tylko krok dzieli nas od problemów ze szkliwem. Otwieranie napojów zębami, ucinanie taśmy klejącej, czy urywanie kawałków papieru, a nawet otwieranie batonika również ma destrukcyjny wpływ na szkliwo.

Podjadanie między posiłkami i popijanie napojów w przerwach w pracy jest niekorzystne nie tylko dla naszej wagi, ale także dla uzębienia – to ślina odpowiada za oczyszczanie jamy ustnej z bakterii, natomiast podjadając sprawiamy, że na zębach tworzy się osad i ślina nie nadąża z usuwaniem resztek pokarmów, przez co tworzy się próchnica.