Ospa wietrzna u dzieci – objawy, leczenie

Ospa to bez wątpienia jedna z najbardziej powszechnych chorób zakaźnych wśród dzieci. Rokrocznie choruje ponad sto tysięcy dzieci, z czego większość to dzieci przed 10 rokiem życia. Przenoszona jest ona przez wirus VZV, a najczęstszą drogą zarażenia jest droga kropelkowa. Jak się jednak okazuje, niekiedy wirus może być przenoszony także przez. wiatr, stąd też nazwa „wiatrówka” często używana w odniesieniu do ospy. Dzieci mogą zarazić się również od innych osób chorych na ospę bądź też półpaśca. To, co charakterystyczne jest dla ospy to przede wszystkim zmiany skórne, które objawiają się w postaci małych czy większych krostek oraz pęcherzyków. Sama choroba ma dość łagodny przebieg i z reguły utrzymuje się u dzieci przez około dwa tygodnie. Charakterystyczne dla ospy jest również to, że zachorować na nią można tylko raz w życiu.
Przeczytaj również: Jakie są najnowsze trendy w zabiegach na twarz?
Z drugiej strony, wirus pozostaje w organizmie i może się w przyszłości ujawnić w postaci półpaśca. Tak czy siak, na ospę trzeba uważać, a jest to choroba niezwykle zakaźna i zaraźliwa. Wystarczy nawet jednorazowy, powierzchowny kontakt z osobą zakażoną, by doszło do zarażenia. Do najpopularniejszych objawów ospy należą przede wszystkim:
Przeczytaj również: Jak prawidłowo dobrać rozmiar ubrania koszarowego?
- gorączka (nawet do 39 stopni Celsjusza),
- ogólne osłabienie organizmu,
- ból mięśni,
- bóle głowy,
- brak apetytu,
- wysypka.
Warto przy tym pamiętać, że objawy pojawiają się w zasadzie dopiero po około dwóch-trzech tygodniach, gdyż tyle właśnie wynosi okres inkubacji wirusa ospy. Wysypka to najbardziej charakterystyczna cecha ospy wietrznej. Może pojawić się zarówno na skórze, jak i na błonach śluzowych. Początkowo przyjmuje postać czerwonych plamek, które przekształcają się następnie w pęcherzyki. Te z kolei po jakimś czasie pękają i zostawiają strupki, lecz i te w końcu odpadną.
Przeczytaj również: Jakie są najczęstsze przyczyny uszkodzeń dachów, z którymi radzi sobie dekarz?
na całe szczęście wysypka nie pozostawia po sobie w zasadzie żadnego śladu.
Leczenie ospy wietrznej – najważniejsze wskazówki
Ospę diagnozuje się dość łatwo, dlatego też jeśli tylko zobaczymy, że dziecko zachorowało to należy udać się do lekarza, który zaproponuje nam odpowiednie leczenie. Polega ono głównie na wykorzystaniu środków przeciwbólowych. Dodatkowo, dziecko otrzymuje także środki, które załagodzą nieprzyjemne i męczące swędzenie wynikające z wysypki. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić również leki uspokajające, szczególnie wtedy, kiedy dzieci przez chorobę nie są w stanie zasnąć albo budzą się w nocy. Prócz samego leczenia, bardzo ważne jest także to, by w odpowiedni sposób zająć się wysypką. Dziecko nie powinno się drapać, gdyż może to doprowadzić do pozostania na ciele dziecka blizn. Skórę dziecka po umyciu należy osuszać w delikatny sposób. Nie zaleca się stosowania pudrów, a wskazane jest regularne wymienianie ręczników czy pościeli.
Choć ospa ma z reguły łagodny przebieg, niekiedy mogą pojawić się powikłania, najczęściej w postaci wspomnianych blizn, choć mogą to być też na przykład zapalenie płuc, ropowica , a w ekstremalnych przypadkach także sepsa czy zapalenie opon mózgowych.
Kategorie artykułów
Polecane artykuły

Systemy ziemne
Na ochronę danego obiektu, niezależnie od tego, czy jest to budynek mieszkalny czy użytku publicznego, składa się wiele różnych systemów. Do wszystkich instalacji, montowanych na zewnątrz, przynależą na przykład systemy ziemne. Wyróżnia się kilka typów systemów ziemnych. Zaliczają się do nich syste

Jakie technologie wspomagają proces pobierania próbek do badań?
Pobieranie próbek do badań stanowi kluczowy etap w analizach laboratoryjnych, a nowoczesne technologie odgrywają istotną rolę w tym procesie. Dzięki nim możliwe jest zapewnienie dokładności i wiarygodności wyników analiz. Laboratoria stosujące zaawansowane metody mogą efektywniej realizować swoje za