Zapalenie migdałków u dzieci i u dorosłych – jak wygląda?

www.uks.olsztyn.pl

Silny ból gardła nie zawsze musi być wywołany przeziębieniem – to może być również zapalanie migdałków. Wiąże się ono właśnie z bólem gardła, który utrudnia przełykanie. Możliwe są również takie objawy jak gorączka czy ogólne osłabienie organizmu, ale to nie wszystko. Na dodatek, zapalenie migdałków może występować zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Stan zapalny dotyczy co ciekawe migdałków, czyli skupisk tkanki limfatycznej, które to są odpowiedzialne za obronę naszego organizmu oraz zwalczanie różnego rodzaju infekcji. To migdałki wpływają na układ limfatyczny i pobudzają produkcję przeciwciał, a do tego wytwarzają również komórki pamięci immunologicznej, dzięki czemu spada ryzyko ponownej infekcji przez te same wirusy czy bakterie. Ale co w sytuacji, gdy to migdałki będą źródłem stanu zapalnego? Wtedy trzeba podjąć odpowiednie kroki, które pozwolą nam poradzić sobie z infekcją. To bowiem właśnie infekcje wirusowe najczęściej atakują migdałki. Niekiedy zapalanie migdałków może być efektem namnożenie się tych bakterii, które występują w naszym gardle naturalnie i normalnie żadnych infekcji nie wywołują. Ale jeśli dojdzie do sytuacji, gdy obniży się nasza odporność to wtedy mogą one nam zagrozić. Ryzyko zapalenia migdałków zwiększa się również w sytuacji spożywania przez nas bardzo zimnych produktów (jak na przykład lody).

Warto więc o tym wszystkim pamiętać, aby nie dopuścić do pojawienia się stanu zapalnego – tym bardziej, że często bywa to niezwykle dla nas męczące.

Jakie są objawy zapalenia migdałków i jak wygląda leczenie?

Z reguły zapalenie migdałków poprzez infekcje wirusowe występuje przede wszystkim u małych dzieci, natomiast bakterie odpowiedzialne są za wywołanie stanu zapalnego u młodzieży czy dorosłych. Ostre zapalanie migdałków ma nawet swoją nazwę: to angina, która objawia się przede wszystkim silnym bólem gardła, ale też osłabieniem, bólami głowy czy gorączką. Mogą również pojawić się pewne zmiany na migdałkach – są powiększone i zaczerwienione, bądź też pojawia się na nich żółtawy nalot. Powiększają się też węzły chłonne. Same objawy można zaobserwować najczęściej po dwóch-trzech dniach od momentu kontaktu z czynnikiem, który wywołał stan zapalany. Z kolei samo zapalenie utrzymuje się zwykle przez około tydzień. Leczenie może odbywać się na kilka sposobów, w zależności od przebiegu infekcji. Przy ostrym stanie zapalnym wskazane jest leczenie farmakologiczne w ramach tak zwanej antybiotykoterapii. Podaje się więc antybiotyk, który należy przyjmować przez określony czas. Niekiedy wystarczą preparaty przeciwbólowe (na przykład z paracetamolem), które zmniejszą ból, ale też nawilżą śluzówkę oraz ułatwią choremu przełykanie.

Z kolei przy przewlekłych stanach zapalnych migdałków często rozważa się wycięcie migdałków – takie leczenie zabiegowe jest szczególnie wskazane wtedy, gdy mamy do czynienia z częstym występowaniem anginy, a inne wskazania to między innymi trwały przerost migdałków, trudności z przełykaniem czy też regularnie powracające ropnie w okolicach migdałków.