Zapalenie migdałków u dzieci i u dorosłych - jak wygląda?

Silny ból gardła nie zawsze musi być wywołany przeziębieniem – to może być również zapalanie migdałków. Wiąże się ono właśnie z bólem gardła, który utrudnia przełykanie. Możliwe są również takie objawy jak gorączka czy ogólne osłabienie organizmu, ale to nie wszystko. Na dodatek, zapalenie migdałków może występować zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Stan zapalny dotyczy co ciekawe migdałków, czyli skupisk tkanki limfatycznej, które to są odpowiedzialne za obronę naszego organizmu oraz zwalczanie różnego rodzaju infekcji. To migdałki wpływają na układ limfatyczny i pobudzają produkcję przeciwciał, a do tego wytwarzają również komórki pamięci immunologicznej, dzięki czemu spada ryzyko ponownej infekcji przez te same wirusy czy bakterie. Ale co w sytuacji, gdy to migdałki będą źródłem stanu zapalnego? Wtedy trzeba podjąć odpowiednie kroki, które pozwolą nam poradzić sobie z infekcją. To bowiem właśnie infekcje wirusowe najczęściej atakują migdałki. Niekiedy zapalanie migdałków może być efektem namnożenie się tych bakterii, które występują w naszym gardle naturalnie i normalnie żadnych infekcji nie wywołują. Ale jeśli dojdzie do sytuacji, gdy obniży się nasza odporność to wtedy mogą one nam zagrozić. Ryzyko zapalenia migdałków zwiększa się również w sytuacji spożywania przez nas bardzo zimnych produktów (jak na przykład lody).
Warto więc o tym wszystkim pamiętać, aby nie dopuścić do pojawienia się stanu zapalnego – tym bardziej, że często bywa to niezwykle dla nas męczące.
Jakie są objawy zapalenia migdałków i jak wygląda leczenie?
Z reguły zapalenie migdałków poprzez infekcje wirusowe występuje przede wszystkim u małych dzieci, natomiast bakterie odpowiedzialne są za wywołanie stanu zapalnego u młodzieży czy dorosłych. Ostre zapalanie migdałków ma nawet swoją nazwę: to angina, która objawia się przede wszystkim silnym bólem gardła, ale też osłabieniem, bólami głowy czy gorączką. Mogą również pojawić się pewne zmiany na migdałkach – są powiększone i zaczerwienione, bądź też pojawia się na nich żółtawy nalot. Powiększają się też węzły chłonne. Same objawy można zaobserwować najczęściej po dwóch-trzech dniach od momentu kontaktu z czynnikiem, który wywołał stan zapalany. Z kolei samo zapalenie utrzymuje się zwykle przez około tydzień. Leczenie może odbywać się na kilka sposobów, w zależności od przebiegu infekcji. Przy ostrym stanie zapalnym wskazane jest leczenie farmakologiczne w ramach tak zwanej antybiotykoterapii. Podaje się więc antybiotyk, który należy przyjmować przez określony czas. Niekiedy wystarczą preparaty przeciwbólowe (na przykład z paracetamolem), które zmniejszą ból, ale też nawilżą śluzówkę oraz ułatwią choremu przełykanie.
Z kolei przy przewlekłych stanach zapalnych migdałków często rozważa się wycięcie migdałków – takie leczenie zabiegowe jest szczególnie wskazane wtedy, gdy mamy do czynienia z częstym występowaniem anginy, a inne wskazania to między innymi trwały przerost migdałków, trudności z przełykaniem czy też regularnie powracające ropnie w okolicach migdałków.
Przeczytaj również: Jakie są najnowsze trendy w zabiegach na twarz?
Przeczytaj również: Jak prawidłowo dobrać rozmiar ubrania koszarowego?
Przeczytaj również: Jakie są najczęstsze przyczyny uszkodzeń dachów, z którymi radzi sobie dekarz?
Kategorie artykułów
Polecane artykuły

Systemy ziemne
Na ochronę danego obiektu, niezależnie od tego, czy jest to budynek mieszkalny czy użytku publicznego, składa się wiele różnych systemów. Do wszystkich instalacji, montowanych na zewnątrz, przynależą na przykład systemy ziemne. Wyróżnia się kilka typów systemów ziemnych. Zaliczają się do nich syste

Jakie technologie wspomagają proces pobierania próbek do badań?
Pobieranie próbek do badań stanowi kluczowy etap w analizach laboratoryjnych, a nowoczesne technologie odgrywają istotną rolę w tym procesie. Dzięki nim możliwe jest zapewnienie dokładności i wiarygodności wyników analiz. Laboratoria stosujące zaawansowane metody mogą efektywniej realizować swoje za