Papiery wartościowe w ujęciu prawnym

Papiery wartościowe w ujęciu prawnym

Zagadnienie papierów wartościowych można rozpatrywać na dwóch podstawowych poziomach, o jakich już wcześniej wspomnieliśmy. Na jednym biegunie mamy zatem podejście ekonomiczne, a na drugim prawne. Jedno i drugie jest w tym momencie ściśle powiązane. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że każdy papier wartościowy jaki ma realne znaczenie na rynku finansowym musi mieć uregulowany status prawny.

Przeczytaj również: Gdzie szukać wyzwań dzisiejszej ekonomii?

Charakter prawny akcji, obligacji czy weksla jest zdefiniowany przez prawo. Co to oznacza w praktyce?

Przeczytaj również: Gospodarka dziś i kiedyś

Moc prawna

Przeczytaj również: Gospodarka ekstensywna i intensywna

Otóż każdy papier wartościowy znajdujący się w bieżącym obrocie musi spełniać pewne kryteria natury prawnej. Jedynie wówczas będzie można go uznać za coś obowiązującego i mającego walory skuteczności. Przykładowo sfałszowane obligacje, nie mające prawnego umocowania i nie spełniające kryteriów są warte dokładnie tyle, co.

nic. To samo tyczy się na przykład fikcyjnych akcji. Jeśli takowe są oferowane, mamy do czynienia z oszustwem i złamaniem prawa, aczkolwiek osoby oszukane mogą realnie stracić.

Legalność to podstawa

Kryterium legalności jest w kontekście papierów wartościowych szalenie istotne i koniecznie trzeba je brać pod uwagę.

Jeśli tego zabraknie, będziemy mieli problemy, gdy już zdecydujemy się na inwestowanie w jakieś akcje. Każda oferta w tym zakresie powinna być dokładnie sprawdzona nim zdecydujemy się na jakieś działania. Pamiętajmy, że wszystkie papiery wartościowe z jakimi mamy do czynienia są określone przez prawo. Nie można więc tworzyć w tym zakresie żadnych nowych form zobowiązań, gdyż będą one nieważne.

.