Jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej? Poradnik

Prawidłowa higiena jamy ustnej polega na właściwej pielęgnacji uzębienia, ale i błon śluzowych. Jest niezmiernie ważna, ponieważ pomaga chronić zęby przed próchnicą i tworzeniem się kamienia nazębnego. Z poniższego poradnika dowiesz się, jak odpowiednio dbać o jamę ustną.
Przeczytaj również: Czujniki ruchu
Szczotkowanie zębów to podstawa
Przeczytaj również: Szeroki wybór uzdrowisk w Polsce
Regularne szczotkowanie zębów to zdecydowanie podstawa w pielęgnacji jamy ustnej. Zęby należy myć przynajmniej dwa razy dziennie, a najlepiej robić to po każdym posiłku. Ważna jest także właściwie dobrana szczoteczka, dostosowana do naszego uzębienia. Na rynku dostępne są szczoteczki przeznaczone dla dzieci i dla dorosłych, dla osób z wrażliwymi zębami, a także dla tych, którzy borykają się z nadmiernym powstawaniem płytki nazębnej. Możemy wybrać szczoteczkę miękką, średnią lub twardą.
Przeczytaj również: Żyj w zgodzie z naturą
- Szczoteczki do zębów z miękkim włosiem zalecane są dla pacjentów z nadwrażliwością dziąseł lub tendencją do urazów mechanicznych.
- Szczoteczki średnio-twarde lub twarde polecane są natomiast dla osób z nadmierną płytką nazębną.
Jak prawidłowo myć zęby?
Regularne mycie zębów to nie wszystko. Należy zadbać jeszcze o ich właściwą metodę szczotkowania.
U osób dorosłych najlepiej sprawdza się metoda ROLL, polegające na wykonywaniu ruchów wymiatających szczoteczką. Włosie szczoteczki przykładamy najpierw do dziąsła pod kątem 45 stopni, (włosie ma być skierowane ku zębom, nigdy ku dziąsłom) i rozpoczynamy „wymiatanie” resztek pokarmowych z przestrzeni międzyzębowych. Pamiętajmy, by szczotkować każdy łuk zębowy osobno. Nigdy nie szczotkujemy zaciśniętych zębów.
Wyszczotkuj także język
Język także powinien być szczotkowany! Nie można o tym zapomnieć. To właśnie na nim osadza się wiele bakterii i grzybów. Do szorowania języka przeznaczone są nawet specjalne skrobaczki, ale równie dobrze możemy wykorzystać zwykłą szczoteczkę do zębów. Do czyszczenia języka wskazane są „płukanki”. Płyny do płukania jamy ustnej czyszczą także język, redukując w ten sposób osiadłe na nim bakterie.
Stosuj nici dentystyczne
Pasta do zębów to nie wszystko. Należy stosować także nici dentystyczne, które docierają do trudno dostępnych przestrzeni międzyzębowych. Fragment nici dentystycznej naciągamy między kciukami obu rąk i wsuwamy nić między przestrzeń między zębami.
Przeciągamy nicią, by usunąć zalegające tam resztki pokarmowe.
Kategorie artykułów
Polecane artykuły

Co się dzieje z tymi, którzy byli nominowani do pokojowej Nagrody Nobla,ale jej nie otrzymali?
Swede Po wygaśnięciu klauzuli tajności czyli po pięćdziesięciu latach, Komitet Noblowski może ujawnić nazwiska osób nominowanych, które niestety nie zostały wyróżnione pokojową Nagrodą Nobla. Można wówczas ujawnić także dane zgłaszającego do nagrody oraz uzasadnienie tej nominacji. Baza danych osób

Czas trwania walki z nałogiem
Czas trwania walki z nałogami jest uzależniony od wielu czynników. W głównej mierze wpływ na to ma fakt, z jakim nałogiem zdecydujemy się walczyć, a także to czy jesteśmy zdeterminowani i pewni swojej decyzji. Równie ważne, a może i najbardziej istotne są także osobiste preferencje i możliwości osob