Akcjonariat pracowniczy

Akcje spółek zwykle kojarzą nam się z giełdą i z szeroko rozumianą sprzedażą o charakterze typowo komercyjnym. Zwykle w naszym wyobrażeniu właścicielami spółek są przede wszystkim zamożni inwestorzy i poważni giełdowi gracze, jacy tym sposobem dążą do tego, aby uzyskać jeszcze silniejszą pozycję na rynku. Jednakże w praktyce jest tak, że prawa do akcji spółek mogą znajdować się w zupełnie innych rękach. Mowa w tym momencie o tematyce akcjonariatu pracowniczego, która nie jest w naszym kraju tak rozpowszechniona, jak mogłaby być.
Przeczytaj również: Jakie są najnowsze trendy w zabiegach na twarz?
Są akcje – jest motywacja
Przeczytaj również: Jak prawidłowo dobrać rozmiar ubrania koszarowego?
O co chodzi w tego typu akcjonariacie? Głównie o stworzenie sytuacji, w której załoga firmy odczuwa znacznie silniejsze związki ze swoim przedsiębiorstwem niż wtedy, gdy po prostu jest tam zatrudniona. Pracownik mający w swoim ręku realne udziały w firmie jest bardziej zmotywowany do tego, aby dobrze dla niej pracować.
Przeczytaj również: Jakie są najczęstsze przyczyny uszkodzeń dachów, z którymi radzi sobie dekarz?
Wyniki spółki są bowiem w znacznie większym stopniu powiązane z jego sytuacją finansową. Niektórzy eksperci są wobec takiej formy własności sceptyczni, jednak w praktyce się ona sprawdza.
Inny sposób na prywatyzację?
Są kraje, w których idea akcjonariatu pracowniczego jest naprawdę silnie rozwinięta. Polska jak na razie nie ma na tym gruncie zbyt dużych osiągnięć, ponieważ stosunkowo niewielu menadżerów ma odwagę, by na taki ruch się zdecydować. Trzeba jednak podkreślić, że formuła akcjonariatu pracowniczego ma głęboki sens na przykład w odniesieniu do spółek skarbu państwa i może stanowić punkt wyjścia dla stopniowej prywatyzacji publicznych podmiotów gospodarczych – na innych niż standardowe zasadach. .
Kategorie artykułów
Polecane artykuły

Systemy ziemne
Na ochronę danego obiektu, niezależnie od tego, czy jest to budynek mieszkalny czy użytku publicznego, składa się wiele różnych systemów. Do wszystkich instalacji, montowanych na zewnątrz, przynależą na przykład systemy ziemne. Wyróżnia się kilka typów systemów ziemnych. Zaliczają się do nich syste

Jakie technologie wspomagają proces pobierania próbek do badań?
Pobieranie próbek do badań stanowi kluczowy etap w analizach laboratoryjnych, a nowoczesne technologie odgrywają istotną rolę w tym procesie. Dzięki nim możliwe jest zapewnienie dokładności i wiarygodności wyników analiz. Laboratoria stosujące zaawansowane metody mogą efektywniej realizować swoje za