Waga sprawnych hamulców

Było o układzie napędowym i wielkim znaczeniu silnika, dzięki któremu nasz samochód może ruszyć i rozpędzić się do pożądanej prędkości. Teraz pora, aby zająć się kwestią kolejną, więc układem hamulcowym. Chyba nie musimy nikogo przekonywać, że poprawnie działające hamulce to jedna z fundamentalnych funkcji mechanicznych w dowolnym pojeździe. Łatwo wyobrazić sobie do jakiej tragedii może dojść na drodze, jeśli hamulce w krytycznym momencie zawiodą. Stąd dbałość o nie ma ogromne znaczenie.

Wiele zależy tutaj od producenta auta, który musi oddać w ręce użytkownika maszynę gotową do bezpiecznej drogi. Właśnie aspekt bezpieczeństwa jest tutaj sprawą kluczową. Hamulce spełniają bowiem w praktyce dwie funkcje. Pozwalają na płynną regulację prędkości wespół z pedałem gazu – ten ostatni sprawia, że możemy zwiększać prędkość maszyny, natomiast hamulec pozwala na szybkie zwolnienie, a także zatrzymanie auta, jeśli jest taka konieczność. Im krótsza droga hamowania, tym lepiej.

Czasami zdarza się, iż jesteśmy przez okoliczności zmuszeni, by zahamować gwałtownie. W takiej sytuacji od hamulców zależy wszystko, być może czyjeś życie. Poza hamulcami obsługiwanymi na drodze nacisku nogą w czasie jazdy istotną rolę odgrywa tak zwany hamulec ręczny. Należy go zaciągać po każdym zaparkowaniu auta. Odpowiada on za unieruchomienie kół samochodu.

Dzięki temu nie ma ryzyka, że pod wpływem siły grawitacji i spadzistości terenu nasz pojazd samoczynnie ruszy, co zazwyczaj kończy się stłuczką i może mieć bardzo przykre konsekwencje.