Systemy ziemne

Na ochronę danego obiektu, niezależnie od tego, czy jest to budynek mieszkalny czy użytku publicznego, składa się wiele różnych systemów. Do wszystkich instalacji, montowanych na zewnątrz, przynależą na przykład systemy ziemne. Wyróżnia się kilka typów systemów ziemnych. Zaliczają się do nich systemy kablowe elektryczne aktywne, dysponujące polem elektrycznym, systemy światłowodowe naciskowe, systemy kablowe elektromagnetyczne naciskowe, systemy kablowe magnetyczne pasywne, dysponujące polem magnetycznym oraz czujniki sejsmiczne.

Są one bardzo często wykorzystywane przy ochronie obiektów militarnych, a także w obszarze granic państwowych i lotnisk. Systemy ziemne mają zarówno mocne, jak i słabe strony. Są one zdecydowanie bardziej złożone niż systemy wewnętrzne, ponieważ częściej naraża się je na działanie niszczycielskich czynników (pogoda). Co za tym idzie, jest też zwykle dużo droższy od systemów, zakładanych wewnątrz budynku.

Z tego względu bardzo wielu użytkowników po prostu się na nie nie decyduje, co niestety często okazuje się błędem. Tego typu systemy bardzo często łączy się z systemami telewizji dozorowej, żeby można było z łatwością weryfikować alarm. Najczęściej takie połączenie wykorzystuje się przy ochronie wszelkich obiektów specjalnych. W przypadku domów jednorodzinnych czy innych, standardowych posesji, stosuje się raczej rozwiązania, takie jak systemy naziemne (czujniki dualne PIR/MW, aktywne bariery mikrofalowe, aktywne bariery podczerwieni oraz aktywne czujniki podczerwieni).

gaz do wózków