Najpopularniejsze choroby XXI wieku

www.zwiazekgornoslaski.org

Nie da się ukryć, że plagą XXI wieku są choroby cywilizacyjne. Są to choroby występujące globalnie i powszechnie, do których występowania i rozszerzenia przyczynił się postęp cywilizacji. Warto też wiedzieć, że choroba zakwalifikowana jako cywilizacyjna nie zostaje nią na zawsze, lecz do czasu gdy ludzkość się z nią upora. Wiąże się to ze zmniejszeniem zachorowalności oraz przypadków śmiertelnych z jej powodu. Do najpopularniejszych chorób cywilizacyjnych należą:

  • depresja,
  • cukrzyca,
  • choroby sercowo-naczyniowe (miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, zawał serca).

Depresja jest chorobą psychiczną i związana jest ogólnie z obniżeniem nastroju. Powoduje to smutek, przygnębienie, niską samoocenę, poczucie winy czy też pesymizm.

U części osób dotkniętych depresją można też zaobserwować myśli samobójcze, czy też zmniejszenie apetytu. Cukrzyca to choroba będąca spowodowana brakiem insuliny w naszym organizmie. Stanowi ona też jednak ważny problem socjologiczno-społeczny, ponieważ w momencie zdiagnozowania wiemy, że będzie ona nam towarzyszyć całe życie. Jednakże odpowiednie leczenie, dieta i tryb życia chorego mogą wpłynąć na utrzymanie pełnej sprawności życiowej i czerpanie z niego satysfakcji. Występowanie cukrzycy w dużym stopniu zależy od wieku, predyspozycji genetycznych i środowiska. Ryzyko zachorowania zwiększa się oczywiście z wiekiem, co dotyczy szczególnie cukrzycy typu II będącej charakterystyczną dla osób starszych. Do najbardziej popularnych objawów cukrzycy w jej obu typach należą: osłabienie, zmiany skórne, większe pragnienie, nadmierna potliwość, czy też wzmożone łaknienie.

Jeśli zauważymy u siebie którekolwiek z nich nie ma powodu, aby zwlekać. Im szybciej bowiem zdiagnozujemy chorobę, tym szybciej będziemy mogli podjąć odpowiednie leczenie.

Choroby sercowo-naczyniowe – jak im zapobiegać?

Nie da się ukryć, że choroby serca zbierają swoje żniwo każdego dnia. Są one najpowszechniejszymi, dlatego też tak ważne jest aby stosować wobec nich różnego rodzaju środki prewencyjne. Należą do nich na pewno aktywność fizyczna. Nie chodzi oczywiście o wyczynowe uprawianie sportów, lecz zwykły ruch naszego ciała. Spokojnie wystarczy nam bowiem wykonywać codziennie chociażby 30-minutowy marsz.

Możemy też wybrać sport, który bardziej nam odpowiada – jazdę rowerem, pływanie, biegi, taniec, czy aerobik. Tutaj pole do popisu jest naprawdę duże, tak samo jako korzyści jakie przyniesie to naszemu organizmowi. Kolejnym ważnym czynnikiem wpływającym na ograniczenie u nas ryzyka chorób serca jest odpowiednia dieta. Powinniśmy wzbogacić swój jadłospis o warzywa i owoce. Dodatkowo, należy jeść więcej pokarmów zawierających błonnik, czy też zastąpić tłuste mięso bardziej chudym. Koniecznie powinniśmy zrezygnować z potraw smażonych na tłuszczu oraz tych ciężkostrawnych. W diecie tej powinny znaleźć się również ryby, które to są bogate w kwasy tłuszczowe omega-3 wpływające na poprawę elastyczności naczyń krwionośnych.