Jak wybielić zęby? W domu i w gabinecie

Śnieżnobiały uśmiech to z pewnością marzenie wielu z nad. Białe, zadbane zęby od razu sprawiają, że wyglądamy atrakcyjniej. Wybielanie zębów w gabinetach dentystycznych jest zatem bardzo popularne. Zęby możemy wybielić poprzez profesjonalny zabieg u dentysty, ale możemy także spróbować poprawić ich koloryt domowymi sposobami.

Higiena jamy ustnej to podstawa

Od czego zacząć drogę do bielszych zębów? Od prawidłowej i regularnej higieny jamy ustnej. Zęby powinniśmy myć przynajmniej dwa razy dziennie, rano oraz przed pójściem spać.

Najlepiej byłoby myć zęby po każdym posiłku. A już na pewno po kawie, czarnej herbacie czy innych napojach, które pozostawiają przebarwienia na zębach. Czyszczenie zębów powinno trwać minimum dwie minuty i polegać na ruchach wymiatających. W ten sposób zmniejszymy też ryzyko odkładania się kamienia nazębnego, który również wpływa na kolor uzębienia. Jeśli już zmagamy się z kamieniem nazębnym, to usuniemy go całkowicie tylko w gabinecie dentystycznym.

Wybielanie zębów domowymi sposobami

Istnieją różne sposoby na domowe wybielanie zębów.

Oczywiście nie przyniosą one takich efektów, jakie może dać profesjonalny zabieg, ale mogą choć trochę poprawić koloryt uzębienia. By cieszyć się śnieżnobiałym uzębieniem warto sięgnąć po olej kokosowy lub inny olej nierafinowany, taki jak rzepakowy, sezamowy czy słonecznikowy. Takim olejem płuczemy zęby codziennie, jeszcze rano przed śniadaniem, przez około 15 minut. Na przebarwienia często stosowany jest też węgiel aktywny, dostępne w aptekach w postaci kapsułek lub tabletek. Rozgniecioną tabletkę warto dodać do pasty do zębów i taką mieszanką czyścić uzębienie. W sklepach znajdziemy także pasty wybielające z dodatkiem węgla.

W domowych sposobach na bielsze zęby podaje się też stosowane sody oczyszczonej. Jednak długotrwałe stosowanie tego produktu może prowadzić do problemów ze szkliwem. Do kruchości szkliwa może doprowadzić także cytryna, także polecana do walki z przebarwieniami. Z sodą i owocami cytrusowymi należy postępować ostrożnie.

Profesjonalna metoda wybielania

Najbezpieczniejszą i najskuteczniejsza metodą wybielania zębów jest oczywiście profesjonalny zabieg w gabinecie dentystycznym. Zanim jednak do niego przystąpimy, musimy wyleczyć wszystkie zęby.

Ubytki zębowe, choroby dziąseł, nadwrażliwość zębów czy odsłonięte szyjki zębowe to przeciwskazania do wykonania zabiegu wybielania. Przeciwwskazaniem jest także ciąża oraz okres karmienia piersią.