Jak sprawa Chalie Hebdo wpłynęła na nastroje anty i proislamskie w Europie?

Niedawne wydarzenia, które miały miejsce w redakcji znanego, francuskiego tygodnika wpłynęły mocno na stosunek do islamu i jego wyznawców mieszkających w Europie. Ponad 100 tys. ludzi zgromadziły manifestacje w miastach Francji po zamachu na satyryczny tygodnik „Charlie Hebdo”.

Prezydent Francji Francois Hollande zapowiedział, że w imieniu zabitych rysowników Francja nadal będzie bronić przesłania wolności i nie da się w żaden sposób zastraszyć. Według policji w Paryżu 35 tys. ludzi demonstrowało na placu Republiki, niedaleko redakcji tygodnika i w miejscu stolicy, w którym zazwyczaj organizowane są protesty.

Wiele osób trzymało czarne naklejki lub transparenty z napisem „Je suis Charlie” (franc. Jestem Charlie), co stało się hasłem solidarności z 12 ofiarami ataku w Paryżu. Hasło to rozniosło się także w mediach społecznościowych także w innych krajach.

BBC relacjonowało, że zgromadzeni na placu Republiki ludzie trzymali podniesione do góry ołówki i długopisy na znak solidarności z zabitymi rysownikami „Charlie Hebdo”.

www.mhcs.pl