Jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej? Poradnik

Prawidłowa higiena jamy ustnej polega na właściwej pielęgnacji uzębienia, ale i błon śluzowych. Jest niezmiernie ważna, ponieważ pomaga chronić zęby przed próchnicą i tworzeniem się kamienia nazębnego. Z poniższego poradnika dowiesz się, jak odpowiednio dbać o jamę ustną.

Szczotkowanie zębów to podstawa

Regularne szczotkowanie zębów to zdecydowanie podstawa w pielęgnacji jamy ustnej. Zęby należy myć przynajmniej dwa razy dziennie, a najlepiej robić to po każdym posiłku. Ważna jest także właściwie dobrana szczoteczka, dostosowana do naszego uzębienia. Na rynku dostępne są szczoteczki przeznaczone dla dzieci i dla dorosłych, dla osób z wrażliwymi zębami, a także dla tych, którzy borykają się z nadmiernym powstawaniem płytki nazębnej. Możemy wybrać szczoteczkę miękką, średnią lub twardą.

  • Szczoteczki do zębów z miękkim włosiem zalecane są dla pacjentów z nadwrażliwością dziąseł lub tendencją do urazów mechanicznych.
  • Szczoteczki średnio-twarde lub twarde polecane są natomiast dla osób z nadmierną płytką nazębną.

Jak prawidłowo myć zęby?

Regularne mycie zębów to nie wszystko. Należy zadbać jeszcze o ich właściwą metodę szczotkowania.

U osób dorosłych najlepiej sprawdza się metoda ROLL, polegające na wykonywaniu ruchów wymiatających szczoteczką. Włosie szczoteczki przykładamy najpierw do dziąsła pod kątem 45 stopni, (włosie ma być skierowane ku zębom, nigdy ku dziąsłom) i rozpoczynamy „wymiatanie” resztek pokarmowych z przestrzeni międzyzębowych. Pamiętajmy, by szczotkować każdy łuk zębowy osobno. Nigdy nie szczotkujemy zaciśniętych zębów.

Wyszczotkuj także język

Język także powinien być szczotkowany! Nie można o tym zapomnieć. To właśnie na nim osadza się wiele bakterii i grzybów. Do szorowania języka przeznaczone są nawet specjalne skrobaczki, ale równie dobrze możemy wykorzystać zwykłą szczoteczkę do zębów. Do czyszczenia języka wskazane są „płukanki”. Płyny do płukania jamy ustnej czyszczą także język, redukując w ten sposób osiadłe na nim bakterie.

Stosuj nici dentystyczne

Pasta do zębów to nie wszystko. Należy stosować także nici dentystyczne, które docierają do trudno dostępnych przestrzeni międzyzębowych. Fragment nici dentystycznej naciągamy między kciukami obu rąk i wsuwamy nić między przestrzeń między zębami.

Przeciągamy nicią, by usunąć zalegające tam resztki pokarmowe.