Jak pozbyć się kamienia nazębnego?

Kamień nazębny to problem, z którym boryka się spora część społeczeństwa. Często zastanawiamy się też skąd taki nalot bierze się na naszych zębach, jak się tworzy i jak temu zapobiegać. Najważniejsze, by unikać tworzenia się kamienia nazębnego poprzez odpowiednią higienę jamy ustnej. Codzienne, regularne i dokładne czyszczenie powierzchni zębowej naprawdę pomaga! Jednak, gdy taki kamień nazębny już się pojawi, należy zgłosić się do gabinetu dentystycznego na usuwanie kamienia, czyli tak zwany skaling.

Kamień nazębny – jak powstaje?

Już w kilka minut po umyciu zębów na ich powierzchni odkłada się płytka nazębna, czyli taki miękki osad, składający się głównie z bakterii. Bakterie łączą się z powierzchnią zębów, a kolejne ze sobą nawzajem.

W ten oto sposób stopniowo narasta płytka nazębna… Na całe szczęście jest ona łatwa do usunięcia. Miękki, słabo utrzymujący się osad na zębach można usunąć przy pomocy zwykłego szczotkowania, a także nitkowania przestrzeni międzyzębowych. Jednak niewłaściwie usuwana płytka nazębna, z czasem przekształca się w kamień. Prowadzi do tego poprzez systematyczne wysycanie płytki nazębnej związkami mineralnymi, które znajdują się w ślinie. Gdy miękki osad zamieni się w ten twardy i zdemineralizowany, nie będzie można go już usunąć podczas klasycznego szczotkowania zębów.

Zapobieganie kamieniowi nazębnemu

Kamień nazębny nie wygląd zbyt estetycznie, dlatego, gdy już się pojawi, chcemy się go pozbyć.

Pamiętajmy jednak o tym, że znacznie lepiej jest zapobiegać powstawaniu takiego kamienia nazębnego niż podejmować zabiegi mające na celu jego usunięciu. Najważniejsza w profilaktyce tworzenia się kamienia jest prawidłowa higiena jamy ustnej. Powinna opierać się nie tylko na dokładnym, codziennym szczotkowaniu zębów, ale również na ich nitkowaniu, by oczyścić przestrzenie międzyzębowe, do których nie dotrze szczoteczka. W zapobieganiu powstawania kamienia nazębnego bardzo skuteczne są także nowoczesne urządzenia, takie jak irygatory, szczoteczki soniczne i elektryczne. Możemy korzystać także z płynów do zębów w sytuacji, gdy nie mamy możliwości umycia zębów tuż po posiłku.

Usuwanie kamienia nazębnego

Trwały, twardy kamień nazębny jest niestety niemożliwy do usunięcia w warunkach domowych.

Jedynym skutecznym rozwiązaniem jest wykonywanie profesjonalnego oczyszczania zębów w gabinecie dentystycznym, tak zwanego skalingu. Taki zabieg warto wykonywać co pół roku.