Jak chronić zęby przed próchnicą?

Próchnica zębów to już choroba społeczna. Szacuje się, że próchnicy, w mniejszym lub większym stopniu, doświadcza około 90% ludności w Polsce. Jest to choroba zakaźna o przewlekłym charakterze. Dlatego, gdy raz jej doświadczymy, to możemy spodziewać się, że nieleczona, będzie raz po raz przenosić się na kolejne zęby. Skutki próchnicy to demineralizacja i uszkodzenie tkanek zęba. W początkowej fazie uszkodzenie to dotyczy szkliwa i zębiny, a w późniejszych stadiach może dojść nawet do zakażenia miazgi. Próchnicy pod żadnym pozorem nie można bagatelizować! Nawet, gdy dotyczy ona zębów mlecznych – one bardzo łatwo przenoszą próchnicę na zęby stale. Niepokojące powinny być już pierwsze objawy – białe plamki na zębach, które później ciemnieją. Dlatego tak ważna jest odpowiednia higiena jamy ustnej, a także inne sposoby na to, by zapobiegać powstawaniu tej choroby.

Regularne mycie zębów

To zdecydowanie podstawa w profilaktyce przeciw próchnicy. Pamiętajmy także, my korzystać tylko z własnej szczoteczki, nigdy nie używajmy czyjejś! Szczoteczkę również należy często wymieniać.

Zęby powinniśmy myć minimum dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku z użyciem pasty z zawartością fluoru, która ma właściwości przeciwpróchnicze. Dobrym wyborem są także pasty o innym przeznaczeniu, np. dla zębów wrażliwych czy pasty przeciw parodontozie. Takie nawyki wdrażajmy już od najmłodszych lat.

Płyny do płukania i nici dentystycznie

Samo szczotkowanie zębów, nawet to regularne, niestety nie wystarczy, by właściwie ochronić zęby przed próchnicą. Oprócz pasty i szczoteczki do zębów, potrzebne nam będą także nici dentystyczne i płyny do płukania ust. Nici pozwolą dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, gdzie lubią chować się resztki posiłków i namnażać bakterie. Z kolei antybakteryjne płyny do płukania ust, maja nie tylko działanie odświeżające, ale również zapobiegają osadzaniu się kamienia nazębnego.

Nie zapomnij o właściwej diecie

Nie bez znaczenia pozostaje także prawidłowa dieta. W naszym codziennym menu powinny znaleźć się produkty kariostatyczne, czyli takie, które chronią zęby przed próchnicą. Należą do nich mleko i przetwory mleczne, jaja, warzywa i owoce, pełnoziarniste pieczywo, a nawet zielona herbata.

Zawierają one cenne witaminy, minerały i inne składniki odżywcze.