Czym są chusty, w których chodzą Arabki po europejskich ulicach?

Hidżab to określenie, pochodzące od słowa haja, czyli skromność, tradycyjnie oznacza muzułmański skromny sposób ubierania się – zarówno kobiecy jak i, tutaj wielu może się zdziwić, męski. Obecnie znacznie częściej używa się go jako synonimu noszonej przez kobiety chusty – kwadratowej, zakrywającej włosy, uszy i szyję, jednak nie ramiona i twarz. Według islamu, niektóre części ciała ludzkiego są aurah, tzn.

nie mogą być widoczne dla nikogo poza daną osobą i jej współmałżonkiem. U kobiet aurah obejmuje całe ciało z wyjątkiem twarzy oraz dłoni U mężczyzn – obszar od pępka do kolan. Dodatkowo mężczyznom nie wolno nosić ubrań z jedwabiu, w przeciwieństwie do kobiet.

Według hanbalickiej szkoły hanbalickiej prawa muzułmańskiego, kobiety powinny zakrywać twarze nikabem lub nawet burką. Zwyczaj ten nie jest jednak uznawany przez większość muzułmanów. W niektórych państwach islamskich, choćby w Arabii Saudyjskiej zasłanianie twarzy przez kobiety jest nakazane przez prawo.

W Europie zwłaszcza we Francji czy Wielkiej Brytanii można spotkać bardzo wiele kobiet w hidżabach. Wiele osób sprzeciwia się temu.